12. februar 2016 forsvarte Brit Andenes Blaauw sin doktorgradsavhandling «Primary recurrent headaches among adolescents - Prevalence and risk factors».
I avhandlingen har Blaauw og hennes medarbeidere vist at forekomsten av hodepine hos ungdom ser ut til å øke, og at det er sammenheng mellom hodepine og psykiske plager. Både symptomer på angst eller depresjon, atferdsvansker og oppmerksomhetsproblemer er hyppigere hos ungdom med hodepine og ser også ut til å øke risikoen for å utvikle hodepine.
Vet lite om årsakene
Tidligere befolkningsundersøkelser har vist at hodepine og spesielt tilbakevendende hodepine som migrene og spenningshodepine er vanlig hos ungdom, særlig jenter. Hodepine blir i økende grad oppfattet som et helseproblem i denne aldersgruppen og kan føre til omfattende handikap ved å påvirke ungdommenes liv, skoleprestasjoner og sosiale aktiviteter. Man vet lite om årsakene til hodepine og det kan være vanskelig å finne effektiv behandling.
Bør karlegge psykiske plager
For å kunne ta bedre hånd om ungdom med tilbakevendende hodepine er det derfor svært viktig å kartlegge forekomsten og forsøke å finne risikofaktorer som kan påvirkes.
– Leger som behandler barn og ungdom med hodepine bør kartlegge og identifisere psykiske plager. Ved å ta hensyn til disse faktorene vil hodepinebehandlingen sannsynligvis kunne bedres, skriver Blaauw.