Forskningssjef Geir Selbæk vant gjev formidlingspris
Forskningssjef Geir Selbæk ved Nasjonalt senter for aldring og helse fikk Forskningsrådets formidlingspris for 2025.

Geir Selbæk fikk prisen av Forskningsrådets styreleder Gunnar Bovim, i en fullsatt sal under Forskningsrådets årlige konferanse.
Han mottok Forskningsrådets formidlingspris på grunn av den store innsatsen han har gjort for å formidle forskning på aldring og demens. Selbæk er forskningssjef ved Nasjonalt senter for aldring og helse. Senteret er organisert under forskning- og innovasjonsavdelingen ved Sykehuset i Vestfold, og medisinsk klinikk ved Oslo universitetssykehus.
– En veldig god formidler
– Han har over flere år gjort en veldig viktig jobb for å gjøre dette viktige forskningsfeltet kjent, og er en veldig god formidler som stiller opp for media. Han tilpasser budskapet sitt på veldig gode måter, ut ifra hvem han snakker med. Det gjelder enten han kommuniserer til pårørende, pasientgrupper, journalister, eller vanlige folk.
Det sa jurymedlem og redaktør Aksel Kjær Vidnes i forskning.no til Aldring og helse rett etter prisutdelingen på Latter i Oslo.
Hovedpersonen selv var naturlig nok glad, men samtidig ydmyk.
– Yrkesmessig er dette noe av det som har betydd mest for meg, fordi jeg liker å formidle og synes det er viktig. Jeg har også en usikkerhet rundt det å formidle, fordi jeg tenker at det kan bli feiloppfattet og jeg kan tape seriøsitet og troverdighet. Derfor er det viktig for meg å få denne anerkjennelsen fra Forskningsrådet, sa Selbæk.
Her kan du lese hele saken hos forskning.no