Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

Habilitering og nevrologi – forskningsgruppe

Hva forsker vi på?

Forskningsgruppen Habilitering og nevrologi forsker på nevrologiske tilstander og funksjonsutfordringer gjennom hele livsløpet. Tyngdepunktet i forskningen er cerebral parese (CP), men gruppen arbeider også med andre nevrologiske sykdommer og tilstander, blant annet multippel sklerose (MS), parkinsonisme og nevropsykologiske problemstillinger knyttet til kognisjon og oppmerksomhet.

Vi kombinerer registerforskning, kliniske studier og brukernær forskning for å utvikle kunnskap som kan bidra til bedre helse, funksjon og livskvalitet for personer med kroniske nevrologiske tilstander. Målet er å styrke kunnskapsgrunnlaget for mer effektive, likeverdige og personorienterte helse-, habiliterings- og rehabiliteringstjenester.

Norsk kvalitets- og oppfølgingsregister for cerebral parese (NorCP)

En sentral del av forskningsgruppens aktivitet er knyttet til Norsk kvalitets- og oppfølgingsregister for cerebral parese (NorCP), som har nasjonal dekning og driftes av Sykehuset i Vestfold.

NorCP samler systematisk inn data om personer med CP og gir kunnskap om blant annet funksjon, behandling, helseutfordringer og oppfølging gjennom hele livsløpet. Registeret er et viktig verktøy for kvalitetsforbedring, helseovervåking og forskning, og danner grunnlaget for flere av forskningsgruppens prosjekter.

Gjennom koblinger til andre nasjonale helseregistre kan forskningsgruppen studere risikofaktorer, sykdomsutvikling, behandling og langtidsutfall fra fødsel til voksen alder. NorCP er derfor en viktig nasjonal ressurs for forskning på cerebral parese.

 

Fra venstre: Stine Johansen, Anne Elisabeth Ross Raftemo, Guro L. Andersen, Sandra Julsen Hollung, Annette Steen-Hansen Krøglid

Forskningsgruppen har flere pågående doktorgradsprosjekter og forskningssatsinger innen habilitering, rehabilitering og nevrologi.

Cerebral parese

Anne Elisabeth Ross Raftemo
Ph.d.-stipendiat ved NTNU og overlege ved Habiliteringssenteret, Sykehuset i Vestfold. Forsker på effekten av spastisitetsbehandling hos barn og unge med cerebral parese, blant annet gjennom den multisenterbaserte WE-studien (Walking Easier).

Annette Steen-Hansen Krøglid
Ph.d.-stipendiat ved Universitetet i Oslo og overlege ved Habiliteringssenteret, Sykehuset i Vestfold. Forsker på smerter hos barn med alvorlig cerebral parese og utvikling av metoder for bedre identifisering og oppfølging av smerte.

Olav Aga Kildal
Ph.d.-kandidat ved Universitetet i Oslo og barnelege ved Sykehuset Telemark. Forsker på hvordan smerter påvirker funksjon, aktivitet og deltakelse hos barn med cerebral parese.

Journey to Better Care

I 2025 mottok vi forskningsmidler fra Helse Sør-Øst til prosjektet Journey to Better Care: Enhancing Services for Adults with Cerebral Palsy. Prosjektet skal styrke kunnskapsgrunnlaget for utvikling av bedre og mer tilpassede helsetjenester for voksne med cerebral parese.

Prosjektleder er Sandra Julsen Hollung, og prosjektet inkluderer ph.d.-stipendiatene Stine Johansen (Universitetet i Oslo) og Torbjørn Tangen (OsloMet), som begge startet i 2026.

Nevropsykologi

Olaf Lund
Ph.d.-stipendiat ved Universitetet i Oslo og medlem av forskningsgruppene Habilitering og rehabilitering samt Rus og psykiatri. Forsker på nevropsykologiske tester for oppmerksomhet og eksekutive funksjoner. Planlegger også et registerbasert prosjekt om kognitiv utvikling hos personer med cerebral parese i samarbeid med NorCP.

Multippel sklerose

Kamilla Brekke
Ph.d.-kandidat ved Universitetet i Oslo og nevrolog ved Sykehuset i Vestfold. Forsker på aldring og sykdomsaktivitet ved multippel sklerose som del av BOT-MS-studien.

Parkinsonisme

Natasha Demić
Ph.d.-stipendiat ved Universitetet i Oslo og nevrolog ved Sykehuset i Vestfold. Gjennomfører PROSPOS-studien, som undersøker sykdomsutvikling, prognose og kliniske forløp ved parkinsonisme.

2026

2025

Komplett publikasjonsliste

Forskningsgruppen samarbeider med universiteter, sykehus, nasjonale helseregistre, brukerorganisasjoner og internasjonale forskningsmiljøer. Samarbeidene styrker kvaliteten på forskningen og bidrar til at ny kunnskap kommer pasienter, pårørende og helsetjenesten til gode.

  • Helse Sør-Øst
  • Sykehuset i Vestfold 
  • ​​Sykehuset Telemark HF
  • Helseforsk
  • PedCRIN
  • NorCP 

​

 


​
​


Sist oppdatert 29.10.2026